Header Image

YURT – Sendikaları 2018 – 2019 Toplu Sözleşme Teklifimiz

Read Time:3 Minute, 37 Second
YURT – Sendikaları 2018 – 2019 Toplu Sözleşme Teklifimiz

YURT – Sendikaları “2018 – 2019 Toplu Sözleşme Tekliflerini” YURT – Sendikalarına bağlı Sendikaların Genel Başkanları, Yönetim Kurulu Üyeleri ve İl Temsilcilerinin katılımıyla Sendika Genel Merkez binasında yapılan basın açıklaması ile kamuoyuna duyuruldu.
Yapılan basın açıklamasında Kamu görevlileri açısından yeni kazanımların, olmadığı kamu görevlileri sendikacılığı açısından her yıl kayıplar olduğunu ve bu kayıpların giderilmesi açısından 4.Dönem Toplu Sözleşme’ye dair teklifimizi bir araya geldik, “Türkiye’nin en büyük ailesi olan YURT Sendikaları ailesi olarak toplu sözleşme masasının yetkili Sendikası olmasak da başta YURT – Sendikaları temsilcisi ve bütün kamu görevlilerinin beklentilerini dile getirecek toplu sözleşme sürecinin bütün kamu çalışanlarına  YURT – Sendikaları mensupları olarak bizim de paydaşı olduğumuz ‘Büyük ve güçlü Türkiye’ Avrupa ve dünyaya örnek bir toplu sözleşme metni için mücadele edeceğiz. Kamu İşverenin de aynı hedef ve hassasiyetle, tekliflerle masaya gelmesi gerekiyor ve umut ediyoruz.
2018-2019 maaş zammı
2018 yılı için: 1 Ocak 2018’den geçerli olmak üzere Taban Aylığa 75 TL Net zam
Aylık, Taban Aylık ve Yan Ödeme katsayılarına; Birinci Altı Ayda %7, ikinci Altı Ayda %7 zam Ek Ödeme oranlarına 10 puan ilave zam + Enflasyon farkı
2019 yılı için: 1 Ocak 2019’den geçerli olmak üzere Taban Aylığa 100 TL Net zam Aylık, Taban Aylık ve Yan Ödeme katsayılarına Birinci Altı Ayda %7, ikinci Altı Ayda %7 zam, + Enflasyon farkı
GELİR VERGİSİ ORANINDAKİ ARTIŞA DAYALI MAAŞ KAYBININ ÖNLENMESİ
Yoksulluk sınırı alında maaş alan Kamu görevlilerinin vergi diliminden kaynaklanan vergi mağduriyetine son verecek şekilde vergi matrahının yükseltilmesi.
KIDEM AYLIĞI GÖSTERGE RAKAMININ 5 KATI ARTIRILMASI.
Kıdem aylığı gösterge rakamının 5 kat artırılarak 100 puana çıkarılmasını ve 2.05 TL olan bir yıllık kıdem aylığının 10,27 TL ye çıkması ve 5510 sayılı kanun ile emekli yaşının yükseltilmesine paralel 25 yıl kıdem sınırlamasının kaldırılması.
YAN ÖDEME KATSAYISININ 
Mevcut yan ödeme katsayısı ile yan ödeme gösterge rakamlarının % 100 artırılması
Aile yardımı
Eş yardımının 219,00TL’den İşsizlik maaşı oranına, çocuk yardımının 0,6 yaş için kreş giderinin yarısı oranında, 6 yaş üstü için ise bir öğrencinin aylık eğitim-öğretim gideri kadar olması.
ÖLÜM YARDIMI ÖDENEĞİ
Kamu görevlilerinin yararlandığı ölüm yardımı olan 1.951,00 TL, eş ve çocukların ölümü halinde ödenen 975,00 TL ölüm yardımının 4,000,00 TL’ye  yükseltilmesi
KREŞ YARDIMI ÖDENEĞİ’NİN HAYATA GEÇİRİLMESİ
Kamu görevlilerinin 0-6 yaş çocukları için her birine olmak üzere 750,00 TL ödenmesini, kamu kurum ve kuruluşlarında kreş ve gündüz bakımevi açılması
GİYİM YARDIMI
657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 211 inci maddesi uyarınca 14/9/1991 tarihli ve 91/2268 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlükte olan Kamu görevlileri giyim yardımı Yönetmeliğinin iptal edilerek GİH, YHS ve THS kamu görevlilerine yılda bir defaya mahsus olmak üzere 1,000,00 Tl olarak yararlanması.
ÖZEL HİZMET TAZMİNATI 
Kamu Görevlilerinin Özel hizmet tazminat oranlarının eşit işe eşit ücret politikası gereğince bazı kamu Kurumlarında yüksek bazı kamu kurumlarında düşük ödenmesinin önüne geçilmesi ve Şef kadrosunda görev yapan personelin Özel Hizmet Tazminat oranlarının Hiyerarşik yapıya uygun olacak şekilde yükseltilmesi
KADRO
Kamu Görevlilerinin öğrenim durumları itibariyle yükselebilecekleri dereceye yükselmesine engel olan kadro sınırlandırılmasının kaldırılması ile ilgili yasal düzenlemelerin yapılması.
YARDIMCI HİZMETLER
Yardımcı Hizmetler Sınıfı Görev Tanımının yapılması ve idarecinin vereceği diğer görevler ibaresinin bir an önce önüne geçilecek yasal düzenlemelerin yapılması
EĞİTİM ÖDENEĞİ
Milli Eğitim Bakanlığında her yıl olarak Öğretmenlere ödenen Eğitim Öğretim Hazırlık Ödeneğinin tüm Eğitim çalışanlarına eşit olarak verilmesi.
EK GÖSTERGE
Yardımcı Hizmetler sınıfındaki personellerin Ek Göstergeden, Genel İdare Hizmetlerinde görev yapan Kamu Çalışanlarıyla aynı şekilde faydalandırılması.
LOJMAN YARDIMI
Kamu Konutları Yönetmeliğinde belirtilen 100 m2 lojman kira kesintisinin Yoksulluk sınırı altında maaş alan tüm kamu çalışanlarının maaşlarına eklenmesi.
Tekliflerimiz genel haliyle bu şekilde. Fakat toplu sözleşme tekliflerimizin geneli incelendiğinde görülecektir ki mali ve sosyal haklar ile sosyal yardımlar noktasında bir çok farklı konuya toplu sözleşme talep ve tekliflerimiz arasında yer verilmiştir. Bu yönüyle, aylıklara ilişki katsayılar üzerinden, ek ödeme ve taban aylığı üzerinden yapılacak artışlara ilave olarak; diğer mali haklar ile sosyal yardımlar ve bu tekliflerimiz arasında yer verdiğimiz yeni mali ve sosyal haklar bir arada değerlendirildiğinde tekliflerin başında yer verdiğimiz maaş tutarları ve zam oranları daha da artacaktır.

Bu vesileyle önümüzdeki günlerde başlayacak olan 4. Dönem Toplu Sözleşme sürecinin kamu görevlilerimize, kamu görevlileri sendikacılığına, ülkemize ve bütün milletimize hayırlı olmasını, hayırlar ve kazanımlar getirmesini temenni ediyorum.

Murat BEDİR
YURT – Ay Büro Sen
Genel Başkanı
İrfan YİĞİT
YURT – Ay Sağlık Sen
Genel Başkanı
Hakan ÇELİKSOY
YURT Eğitim Sen
Genel Başkanı
Selçuk AY
YURT – Ay Tarım Sen
Genel Başkanı

0 0
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir